Rapçi Shahoo ‘Ohash’ Gazeranchi hakkında sınır dışı kararı

Türkiye’de yaşayan İran asıllı rap müzik sanatçısı Shahoo ‘Ohash’ Gazeranchi hakkında, attığı birkaç tweet gerekçe gösterilerek sınır dışı etme kararı alındığı açıklandı. Birçok rap müzik sanatçısının sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, “Uluslararası Koruma” kapsamında 7 yıldır Türkiye’de yaşayan Gazeranchi’nin 26 Nisan Çarşamba günü Göç İdaresi tarafından görüşmeye çağırıldı ve aynı gün sebep gösterilmeksizin Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde gözetim altına alındığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ankara Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından Ohash hakkında, attığı tweet’ler ve tweet’te yaşanılan olaylar nedeniyle, “kamu düzenini tehlikeye soktuğu” gerekçesiyle haksız biçimde sınır dışı etme kararı alındı. Ohash 26.04.2023 tarihinden itibaren sınır dışı edilmek üzere gözetim altındadır. Ohash (Shahoo Gazeranchi) herhangi bir hedef göstermemiş ve kötü niyetli bir eylemde bulunmamıştır. Mağduriyetine sebep olan olay hakkında özgürce fikir beyan etmek, yaşadığı süreci anlatmak her bireyin en doğal hakkıdır. Avukatlar sürecin takipçisidir. Karara itiraz edilerek, en yakın zamanda Ohash’ın özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.”

ÖZGÜR ÖZEL: BU SAÇMALIĞA İTİRAZ EDİYORUZ

Gazeranchi hakkındaki karara birçok sosyal medya kullanıcı tepki gösterdi. Konu hakkında paylaşım yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “12 yıl önce 7 yaşında İran rejiminden kaçarak Türkiye’ye yerleşen ve Türkçe rap yapan Ohash’ı bir eleştirel tweet’i nedeniyle sınır dışı etmeye kalkmak saçmalıktır, kötülüktür, acizliktir. Bu saçmalığa itiraz ediyoruz. Sürecin takipçisiyiz. Peşini bırakmayız” dedi.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir