Siyasilerin mesajlarında ‘14 Mayıs’ göndermesi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: “Çanakkalede bugün yalnızca bedenen bulunmuyor, her bir karışı şehadetle şerefli toprağına hürmetle, tarihimizi idrak yolunda adımlarımızı atıyoruz. 108 yıl önce Çanakkaledeki gencecik kahramanların yüreğinde vatan sevgisiyle yanan ateşin kıvılcımlarını gözlerinizde görüyoruz. Yaşadığımız zor zamanlarda, şehirlerimizi ve geleceğimizi inşa ederken, umudumuz sizlerle güçlü ve yarınlarımız sizlerle emin olarak hiç durmadan yürüyeceğiz. Yılmadık, yılmayacağız.” 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Yaklaşık 1 yıl süren Çanakkale Muharebeleri’nde on binlerce asker şehit oldu. Cumhuriyet tarihinde ilk defa benzer bir yıkım ve kaybı deprem nedeniyle yaşıyoruz. Bugün de bizden başka bir milletin kolay kolay altından kalkamayacağı bir acıyla karşı karşıyayız. Ama unutmayalım bu millet Çanakkale ve sonrasında onca zorluğa rağmen ayakta kalmayı bildi. Biz de başaracağız. Zorluklara birlikte göğüs gerecek, dünyaya örnek bir ülkeyi omuz omuza kimseyi dışarıda bırakmadan, yeniden ve doğru şekilde inşa edeceğiz.” 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “Dünle mukayese edildiğinde maruz kaldığımız bugünkü yüksek risk ve tehlikeler daha çetin, daha çetrefillidir. Karşımızda taşkın bir seviyeye ulaşan azgın tehditlerin kökü dışarıda olsa bile, ucu ve uzantıları bıçak gibi içimize dayanmış haldedir. Bugün karşımıza tekrar çıkanlar, dün Çanakkale’de ezilenlerdir, Milli Mücadele’de tepelenenlerdir.” 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Çanakkale bir ruhtur. Birliğin, dirliğin, inanmışlığın, kahramanlığın, bağımsızlığın vücut bulduğu bir ruhtur. Çünkü, Kurtuluş Savaşımızın tohumları, Çanakkale’de ekilmiştir. Çünkü, tarihin akışını değiştirecek bir kahramanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Türk Milleti’ne, Çanakkale armağan etmiştir. Çünkü, Çanakkale, Cumhuriyetimize giden yolda döşenen ilk taştır. Hep söylediğim gibi, medeniyet yolunun taşlarını yalnızca cesurlar döşer. Ve Çanakkale; işte o cesaretin ta kendisidir.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir