TBB Başkanı Sağkan Akbelen’de: Toprağı, havası, suyu için mücadele verenler kazanacak

MUĞLA – Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan ve beraberindeki heyet, Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimine ve kömür ocağına karşı mücadele eden İkizköylüleri ziyaret etti.

Sağkan’a, Ankara, Muğla, Denizli, Bursa barolarının temsilcilerinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Cumhur Uzun da eşlik etti. Alanda bulunanlar tarafından karşılanan Sağkan, İkizköylülerin taleplerini dinledi.

‘BURASI NÖBET ALANIYDI ARTIK TAZİYE ÇADIRI’

İkizköy Çevre Komitesi’nden Nejla Işık, baro başkanlarına bundan sonra hukuki alamda ne yapılabileceğini anlatmalarını talep etti. Işık, “Ormanımızı katlettiler. Burası nöbet alanıydı artık ‘taziye çadırı’ diyoruz. Çünkü evladımız dediğimiz onlarca çamımızı kestiler. 4 yıldır koruduğumuz ağaçlarımızı, 8 günde yok ettiler. Ama esas her şey şimdi başlıyor. İkizköylüler olarak sonuna kadar verdiğimiz sözden dönmüyoruz. Kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz” diye vurguladı.

‘MÜCADELEYİ DEVAM ETTİRMEK ZORUNDAYIZ’

Ardından söz alan TBB Başkanı Erinç Sağkan, 81 baro ve 180 bin avukatın Akbelen’de verilen mücadelenin farkında olduğunu dile getirdi. Bu mücadelenin hukuki boyutuna dahil olmak için iş birliği içinde olacaklarını dile getiren Sağkan, “Zannetmeyin ki, burada verdiğiniz mücadelenin bir sonucu olmadı, kaybettiniz. İnanın bu ülkenin toprağını, havasını, suyunu yaşatmak için mücadele verenler kazanacaklar. Bundan sonra bu mücadelede gereken ne varsa yapmaktan bir adım geri durmayacağız” dedi.

Akbelen’in hukuk mücadelesinin kazanılacağını da ifade eden Sağkan, “Valiliğin yaptığı açıklama ile ağaç kesiminin son bulduğu iddia ediliyor. Bir çok bilim insanı, bölgenin halen orman toprağı olarak kalması durumunda ekolojik sisteme yeniden kazandırılabileceğini söylüyor. Ancak kesilen alana maden sahası açılmaya başlandığı andan itibaren geri dönülemez yol başlamış olacak. O sebeple bu mücadeleyi devam ettirmek zorundayız” diye konuştu.

Sağkan’ın ardından baro başkanları da düşüncelerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir