Biden, Netanyahu’dan Gazze’deki sivillerin korunmasını istedi; yine ateşkes talebinde bulunmadı

T24 Dış Haberler

ABD yönetimi artan uluslararası tepkiye rağmen uluslararası arenada İsrail’i korumaya devam ederken Başkan Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan Gazze’deki sivillerin korunmasını istedi. Biden, ateşkes talebinde bulunmadığını dile getirdi. 

Cuma günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD’nin şerhi sonucunda Gazze’de ateşkes çağrısından vazgeçildiği bir tasarı yayımlayarak, sivillere yardımların çoğaltılmasını talep etti. 

İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre cumartesi günü yapılan telefon görüşmesinde Netanyahu, Biden’a ABD’nin BMGK’daki duruşuna minnettar olduğunu söyledi. Açıklamaya göre Netanyahu, “İsrail’in tüm hedeflerine ulaşana kadar savaşı sürdüreceğini” vurguladı. 

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden, görüşmede sivillerin korunmasının ve rehinelerin serbest kalmasının sağlanmasının önemini vurguladı. 

Biden daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Netanyahu ile “özel bir konuşma yaptığını” söyleyerek detay paylaşmayacağını ifade etti. Ancak Biden, “Ateşkes talep etmedim” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir