Çalışma Bakanı Açıkladı: “2024’te ‘Tek Zam’ Yapılacak” Asgari Ücrete Yılbaşında Dev Zam Yolda mı?

Yeni yıl yaklaşırken, 2024 yılı asgari ücret zam görüşmeleri başlamadan her yanımız asgari ücret açıklaması doldu. Ocak ayında zam bekleyen milyonlar tüm asgari ücret haberlerini yakından takip ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan asgari ücret konusunda en çok takip edilen isim olurken, 2024 asgari ücretine dair ‘tek zam’ sinyali verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, 2024 yılı asgari ücretine yönelik sorulara da cevap verdi.

Işıkhan, 2024 asgari ücreti için ‘Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz’ dedi.

Bu açıklamayla Mehmet Şimşek’in de “maaş zamlarının gerçekleşen enflasyona değil beklenen enflasyona göre yapılması” açıklaması akıllara geldi.

Aralık ayında başlayacak olan asgari ücret görüşmeleri için Bakan Işıkhan, “31 Aralık itibarıyla kararın Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Dolayısıyla geçtiğimiz temmuz ayında yaptığımız gibi olacak” dedi.

2021 sonrasında yükselen enflasyonla yılda iki kez zam uygulamasına geçilen asgari ücrette 2000’li yılların başında kriz ve enflasyon dönemlerinde yılda 3-4 kez zam yapılırken, 2007-2015 yılları aralığında yılda iki kez zam yapılmıştı. 2016 itibarıyla enflasyondaki durulmayla yılda 1 kez zam yapılan asgari ücrette, bu uygulama 6 yıl sürmüş 2022 itibarıyla yılda yeniden 2 kez zam uygulamasına dönülmüştü.

Işıkhan, “Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu” dedi.

Bakan, “İhtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü” ifadeleriyle dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir