Gece Vakti CEO Aranır mı? Erişimi Engellenen Haber Sitesi T24’ün Gece Microsoft CEO’sunu Araması İlgi Çekti

T24 haber sitesinde dünyada ilk olan bir uygulama yaşanınca yine dünyada çok olmayan bir tepki gösterildi. Dünyada ilk olan uygulama Microsoft’un bir habere erişim engeli getirmesi olurken, bu yüzden tüm siteye engel geldi. Dünyada çok olmayan uygulama ise gece vakti Microsoft CEO’sunun aranması olunca karşılık da sert oldu ve sosyal medyada da yorumlara neden oldu.

Dönem dönem bazı haberlerle gündeme gelen, eski futbolcu ve günümüzde Beşiktaş’ın geçici teknik direktörü olan Burak Yılmaz’ın eşine “şiddet uyguladığı” iddialarına verdiği yanıtı içeren haberi nedeniyle T24’ün bütün içeriklerine erişimi Microsoft tarafından engelledi.

T24’ün tüm yayını kesilince, diğer sitelerde bu haberin yayında olması nedeniyle Microsoft’un Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’i, yetkililer gece vakti direkt telefonundan aradı. 

Özbilgin’in yanıtı ise sert oldu: ‘Beni bu saatte niye rahatsız ediyorsunuz, siz kim oluyorsunuz ulan! Beni bir daha aramayın‘ karşılığını vererek telefonu kapattı.

T24 sunucu hizmetini Microsoft tarafında alırken, Burak Yılmaz’ın, eşine “şiddet uyguladığı” iddialarına verdiği yanıtı içeren haberi nedeniyle dün akşam 22:00 sıralarında bütün içeriklerine erişimi engelliyle karşılaştı.

Yargı kararı olmadan Microsoft’un kestiğini belirttikleri T24 yayınına, gece 22.00 ila 02:15 arasında 4 saat 15 dakika kadar ulaşılamadı.

Erişim engeli sorununun çözülememesi nedeniyle T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, saat 23:05’te Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’i telefonla aradı.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, ‘Beni bu saatte niye rahatsız ediyorsunuz, siz kim oluyorsunuz ulan! Beni bir daha aramayın‘ karşılığını vererek telefonu kapadı. T24 bu konuşmaya ilişkin kayıtları aldığını ve saklı tuttuğunu belirtti.

Erişim engeli ve çözüm yöntemi sorgulanırken,

Hukuki haklar konusunda da farklı fikirler mevcuttu.

Teknik açıdan durumu yorumlayanlar da görüldü.

Çoğunluğun ise gece vakti sayılabilecek bir saatte,

Lokal bir anlayışla en üst kademeden işin çözülmeye çalışılmasına yönelik yöntemi sorguladığı görüldü.

O yorumların içinde bazıları da istemsizce güldürdü.

İşte Microsoft ve T24 yöneticileri arasında geçenlere yapılan yorumlar. ?

?

?

?

?

Medya kuruluşlarına yönelik erişim engelleri sorunları sürerken,

Teknik sıkıntılarda çözümlerin sınırlı kalması da günümüzde sorgulanabiliyor.

Sizin bu duruma yorumunuz ne olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir