O Altcoin’den Üzen Haber: TRON Desteğini Kesiyor!

20 Şubat 2024 Salı günü, stablecoin piyasasının ikinci büyük oyuncusu Circle, Tron blockchainindeki USDC desteğini sonlandırma kararı aldığını duyurdu. Bu karar, kripto para piyasasında ve özellikle de altcoin yatırımcıları arasında endişelere yol açtı. Peki bu ani kararın arkasında ne yatıyor? Circle, Tron’dan neden ayrılıyor? Bu gelişmenin USDC ve Tron için ne gibi sonuçları olacak?

Circle, altcoin kararında “risk yönetiminden” bahsetti

İkinci en büyük altcoin projelerinden olan USDC’nin arkasındaki stablecoin operatörü Circle, 20 Şubat Salı günü Tron Blockchainindeki USDC stablecoinine verdiği desteği sonlandırdığını duyurdu. Ancak bu ani bir son değil, aşamalı bir geçiş olacak. Circle, Circle Mint müşterileri için USDC’nin Şubat 2025’e kadar diğer Blockchainlere aktarılmasını kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi.

Stablecoin operatörü blog yazısında, Tron Blockchaininde USDC basımını durdurma kararının, tüm blockchainlerin stablecoin için uygunluğunu değerlendiren kapsamlı bir risk yönetimi çerçevesinden kaynaklandığını belirtti. Bu önlem, USDC’nin güvenilirliğini, şeffaflığını ve güvenliğini korumaya yönelik süregelen taahhütlerinin bir parçasıdır. Ayrıca bu hamle, Circle’ın stablecoininin güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamaya yönelik çabalarıyla da uyumludur. Tron Blockchaini ilişkili token olan TRX’in dolandırıcılık iddialarına karıştığını belirtmek gerekir.

TRON iddiaları: Neler olmuştu?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geçtiğimiz yıl, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, TRX’in kurucusu Sun ve şirketlerine karşı, tokenin alım satım faaliyetini şişirmek için piyasa manipülasyonu iddiasıyla bir dava açtı. Sun bu iddiaları reddetti ve davanın haktan yoksun olduğunu belirtti. Bununla birlikte, stablecoin operatörü Circle da ekledi:

USDC’yi büyütme konusundaki kararlılığımız devam ediyor. USDC’nin erişimini ek blok zincirlerine genişletmeye devam ederek, dünyadaki herhangi bir dolar stablecoin’in en geniş erişimini, en geniş geliştirici seçimini ve en güvenli kullanıcı deneyimini sunacağız.

TRON’da USDC’den çok USDT var

DefiLlama’nın verilerine göre, Tron ağındaki stablecoinlerin toplam piyasa değeri şu anda 51,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve bunun büyük çoğunluğu kripto piyasasındaki en büyük stablecoin olan USDT’ye atfediliyor. USD Coin (USDC) bu rakamın 314 milyon dolar ile daha küçük bir kısmını oluşturmaktadır.

Son gelişmelerde, USDC’nin arkasındaki şirket olan Circle, geçen ay ilk halka arz (IPO) için planlarını gizli olarak sunduğunu açıkladı. Bu hamle, Circle’ın bir yıl önce açık çek anlaşması yoluyla halka açılma girişiminden vazgeçmesinin ardından geldi.

USDC’nin bir zamanlar 56 milyar dolara kadar ulaşan sirkülasyonu kademeli bir düşüş yaşadı. Bu düşüş eğilimi, Circle’ın geçen yılın Mart ayında çökmüş olan Silicon Valley Bank’a olan 3,3 milyar dolarlık borcunu açıklamasının ardından başladı. ABD’deki bu bankacılık kargaşası döneminde token kısa bir süreliğine sabitinden saptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx