TFF’den yayın ihalesi için İngiltere Premier Lig modeli

Süper Lig ve 1. Lig maçlarının naklen yayınlarını ihaleye çıkarmaya hazırlanan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), İngiltere Premier Lig’i örnek almak istiyor.

Futbolun marka değerini artırıp, maçların daha fazla izlenmesini sağlamak isteyen TFF, naklen yayınlarda Premier Lig modelini benimsedi. Buna göre, özellikle tribünde seyirci sıkıntısı çeken kulüplerin, izlenilirliğinin artması için, bazı karşılaşmaların naklen olarak yayınlanmaması sağlanacak.

Milliyet’in haberine göre yayıncı kuruluş, izlenme oranlarına göre bir çalışma yapacak, buradan çıkacak veriler ışığında, hangi maçların yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verilecek. Buna rağmen bütün maçlar, VAR (Video Asistan Hakem) nedeniyle yine de kayıt altına alınacak.

İhaleyi kazanan kurum, gerekirse bu maçları kulüplere, yerel kanallara ya da başka platformlara bedeli karşılığında verebilecek. Böylece gelirin 150 milyon dolara çıkması bekleniyor.

“Artı olmasın yeter”

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) önceki gün açıkladığı, sahada sınırsız olmak üzere 12 yabancı kararı, kulüplerin tamamı tarafından onaylandı. Tüm başkanların, “sahada artı olmasın” isteği karşısında Kulüpler Birliği’nden gelen 5-6 kişilik ekibin TFF yetkilileriyle buluştuğu ve bu açıklanan statünün ortaya çıktığı vurgulandı.

Yeni ofsayt sistemi başlıyor

Süper Lig’de, yarı otomatik ofsayt sistemi bugünkü maçlardan itibaren kullanılmaya başlanacak. Böylece sistem, Avrupa liglerinde, İtalya’dan sonra ilk kez Türkiye’de kullanılmaya başlamış olacak. Stadyumlarda bulunan kameralar aracılığı ile iskelet sistemlerinin 29 farklı noktasından taranan futbolcuların görüntüleri eş zamanlı şekilde VAR Merkezi’ne ulaştırılacak. Karar, 3 boyutlu animasyon oluşturularak yayıncı kuruluş aracılığıyla maçı izleyenlere de gösterilecek.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir